Webbinarium: Få bättre kunskap om Utvecklingsavtalet – UVA

Avtalet har fått en ny aktualitet i samband med att det nya huvudavtalet kom på plats. Det är mycket användbart vid införandet av ny teknik som AI. På webbinariet kommer vi diskutera hur UVA används och vilken betydelse det kan ha.

Fakta

Datum: 03 december 2026 09:00 – 10:30

Plats: Teams

Aktuell status

Ej anmäld

Pris

Länkad knapp

Kom igång

This kurs is currently closed

Utvecklingsavtalet; UVA, mellan Svenskt Näringsliv, LO och PTK gäller på stora delar av den privata sektorn. Avtalet ger anvisningar kring hur bland annat MBL ska tillämpas i verksamheterna. Det anger gemensamma värderingar vid exempelvis arbetstagarinflytande vid utveckling av arbetsorganisation och införandet av ny teknik. Ett ämne som är högaktuellt då många företag börjar använda AI-verktyg och liknande i verksamheten.

UVA reglerar också arbetsgivarens ansvar för kompetensutveckling i anställningen, även när de nya huvudavtalens kompetens- och omställningsstöd har skapat nya möjligheter för anställda.

För att uppmärksamma avtalet har PTK tillsammans med LO tagit fram stödmaterial om det. På webbinariet kommer vi att fokusera på det nya materialet och främst på arbetsgivarens kompetensutvecklingsansvar. Vi kommer även ha gruppdiskussioner där deltagarna får prata med varandra om hur UVA används och vilken betydelse avtalet har.

 

Medverkande:

  • Daniel Gullstrand, arbetsmiljöexpert, PTK
  • Lisa Melin, förbundsjurist, Unionen

Webbinariumet vänder sig till förbundsanställda, förtroendevalda och bolagsstyrelseledamöter i PTK:s 26 medlemsförbund.

Vi skickar ut teamslänken dagen innan seminariet.

 

Du måste vara inloggad för att anmäla dig till den här kursen.